našķoties

View Original

pīrādziņi ar ābolu pildījumu kanēļa garoziņā

Lai pagatavotu 23-25 pīrādziņus nepieciešams:

Mīklai:

300 g kviešu milti (+ milti mīklas izrullēšanai)

120 g auksts sviests

70 ml auksta ābolu sula

20 g cukurs

šķipsniņa sāls

 

Pildījumam:

5-6 lieli āboli (mizoti un bez serdēm kādi 600 g)

40 g sviests

70 g cukurs

2 ēd.k. citrona sula

1.5 tējk. kanēlis (tiem, kam iet pie sirds, iesaku kanēlim pievienot arī kādu tējkaroti piparkūku garšvielas - ļoooti gardi)

1 tējk. kartupeļu milti (kartupeļu ciete)

vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts

 

Kanēļa garoziņai:

100 g cukurs

1 tējk. kanēlis

 

+ 1l eļļa fritēšanai (iesaku izmantot rafinētu rapšu vai saulespuķu eļļu)

 

Pagatavošana:

  1. Sāk ar pildījuma pagatavošanu - ābolus nomizo, izņem serdes, sagriež kubiciņos un liek katliņā. Āboliem pievieno arī citrona sulu, kanēli, cukuru un sviestu. Katliņu liek uz vidēji mazas uguns un apmaisot karsē kādas 10-15 min (mīkstākiem āboliem gatavošanas laiks būs īsāks), līdz ābolu gabaliņi vēl nav sadalījušies, bet kļuvuši mīkstāki.
  2. Kad āboli gatavi, tajos iemaisa vaniļas cukuru vai vaniļas esenci, kartupeļu cieti, maisot karsē vēl kādu 1-2 min un beigu beigās noņem no karstuma avota un pilnībā atdzesē.
  3. Lai pagatavotu pīrāgu mīklu, un tā būtu kraukšķīga un garda, svarīgi ievērot, lai visas sastāvdaļas (tiešām visas!) un visu laiku ir aukstas. Ir divi mīklas gatavošanas varianti:
    • Ja mājās ir blenderis – tajā liek miltus, kubiņos sagrieztu aukstu sviestu, sāli, cukuru un maisa apm. 7 sekundes, līdz izveidojušies mazi sviesta gabaliņi un drupačas, tad pievieno aukstu ābolu sulu un, tikai dažas sekundes vēl apmaisot, izveido drupačainu mīklu.
    • Ja mājās blendera nav – sviestu liek saldētavā un uz rupjas rīves to sasaldētu ierīvē miltoscukurā un sālī, tad aši pievieno auksto ābolu sulu, ātri iemaisa līdz veidojas neviendabīga, mīklai līdzīga drupačaina masa.
  4. Mīklu ar rokām nedaudz saspiež vienā veselumā, tin pārtikas plēvē, saplacina un liek ledusskapī uz stundu, lai tā turpina sagatavoties cepšanai tur.*
  5. Kad mīkla nostāvējusies un pildījums atdzisis, veidojam pīrāgus - mīklu liek uz galda, kas plānā kārtiņā apbārstīts ar miltiem, un izrullē apm. 2-3 mm plānu.
  6. No mīklas izspiež aplīšus 8-9 cm diametra izmērā, un viducī tiem liek paprāvu ēdamkaroti ar pildījumu. Vispirms pa vienam aplītim ņem rokās, pārloka to uz pusēm, ar pirkstiem viegli saspiež kopā maliņas, tad pīrādziņu liek atpakaļ uz galda un maliņas nostiprina saspiežot tās ar dakšiņu.
  7. Gatavos pīrādziņus līdz pagatavošanas brīdim uzglabā ledusskapī.
  8. Pannā lej eļļu, to uzkarsē**, tad pa kādiem 3-4 pīrāgiem plunkšķina tajā. Ik pa brīdim pīrāgus apgrozot, fritē tos gatavus apm. 4 min. Svarīgi, lai eļļa nav pārāk karsta, tad var gadīties, ka mīklas virspusebūs gatava, bet iekšpuse vēl jēla.
  9. Kad pīrāgi izpeldējušies, tos izņem no eļļas un noliek uz papīra salvetes, tikmēr eļļā liek nākamos 3-4 pīrādziņus, tad pievēršas pie jau tikko izceptajiem. Tos no salvetes pārvieto uz bļodu, kurā sajaukts cukurs ar kanēli un no visām pusēm apviļā maisījumā.
  10. Lūk, pīrādziņi gatavi. Garšīgi tie būs gan silti, gan jau atdzisuši.

 

*Visas minētās darbības ar aukstajām sastāvdaļām, mīklas nesasildīšanu un nemīcīšanu pīrāgu mīklu padarīs viegli drūpošu un nedaudz kārtainu (tas ir tā vērts).

**Gatava cepšanai eļļa būs tad, kad, iemērcot tajā koka karoti, būs redzami mazi kustīgi burbulīši.