našķoties

View Original

vienkāršākā maize pasaulē


Lai pagatavotu vienu krietna izmēra kukulīti (manā gadījumā apaļas formas un izmērā 22 cm diametrā) nepieciešams:

600 g pilngraudu kviešu milti + milti maizes pārvietošanai no bļodas uz cepampannu

1/2 tējk. sausais raugs (jā, tieši tik nedaudz)

1.5 tējk. sāls

580 ml ūdens

+ lai maize nepieliptu pie cepampapīra, noderēs arī kāda ēdamkarote olīveļļas

 

Pagatavošana:

  1. Bļodā ber miltus, sāli un raugu. Sausās sastāvdaļas samaisa, tad pievieno ūdeni. Mīklas konsistence būs tik pateicīga, ka pietiks ar karoti, un rokas nebūs jāliek lietā.
  2. Mīklas bļodu pārklāj ar pārtikas plēvi un atstāj virtuvē uz plauktiņa (istabas temperatūrā) rūgt vismaz 16 - 18 h (man ļoti labi ir sanācis kā ar 18 h, tā ar 16 h, taču mazāk gan nevajadzētu).
  3. Pēc rūgšanas stundām mīklu izceļ uz virtuves galda, kas bagātīgi apkaisīts ar miltiem, un virspusē mīklu arī apber ar miltiem (lai rokas nesaķep), tad mīklu kādas sešas reizes pārloka uz pusēm (visur, kur pielīp rokas, uzber miltus). Tas notiek tā - pārloka, nedaudz pastiepj, atkal pārloka. Un tā 6 reizes.
  4. Mīklu liek paliela izmēra bļodā vai katliņā, kas izklāta/-s ar cepampapīru (cepampapīru vēlams ieziest ar drusciņu eļļas, tas atvieglos brīdi, kad gatavā maize no papīra būs jāatbrīvo), pārklāj ar tīru dvielīti un atstāj uzrūgt vēl 2 h.
  5. Cepeškrāsni sakarsē 220°C karstu, tad tajā uz 10-15 min liek tukšu maizes cepšanai paredzēto pannu - es izmantoju čuguna katliņu, jo tam ir biezas un pamatīgas malas.
  6. No cepeškrāsns izņem uzkarsēto forumu, tad tajā ar visu cepamo papīru ieceļ uzrūgušo mīklu. Pirmajā cepšanas posmā cepamformas augšpusi nepieciešams nosegt ar kādu karstumizturīgu vāku (ja tāds nav pieejams, var izmantot kādu citu pannu vai karstumizturīgu plātni)*.
  7. Tātad - vispirms maizi cep nosegtu 40 min, tad vāku noņem un gatavo vēl kādas 20 - 30 min. Gatavošanas ilgums ir atkarīgs gan no cepeškrāsns, gan izvēlētās cepamformas izmēra, tāpēc pieskatiet maizi kārtīgi.
  8. Kad maize gatava, to atdzesē un tikai tad sagriež (teica, manuprāt, neviens nekad, jo es nekad nevaru sagaidīt brīdi, kad tā pilnībā atdzisusi).

 

*gribēju pabrīdināt par savu pieļauto kļūdu pirmajā gatavošanas reizē, kad pavisam nejauši cepampapīru ielocīju katliņa iekšpusē zem vāka - mīkla cepoties, protams, pletīsies plašumā, un ar to jārēķinās gan izvēloties attiecīga augstuma cepamformu, gan gribot augšpusi piesegt ar cepampapīru (mīkla uzpūšoties augšpusē pie tā pielips un negribēs atlipt). ja šķiet, ka mīkla varētu uzpūsties un pielipt pie vāka, labākais, ko darīt, ir ieziest arī vāka iekšpusi ar eļļu.